író (1946-
Philip Pullman brit író 1946 október 19-én született. Több bestseller szerzője, de leginkább Az úr sötét anyagai című trilógia és Jézus Krisztus életrajza miatt vált ismertté. 2008-ban a The Times Pullmant az 50 legnagyobb 1945 utáni brit író egyikének választotta.
Északi fény című regénye, az Úr sötét anyagai trilógia első kötete 1995-ben elnyerte a Carnegie Medalt, ezzel az év kiemelkedő angol nyelvű gyermekkönyvének választva. A regényből Nicole Kidman főszereplésével filmadaptáció is készült Az arany iránytű címmel.
Philip Pullman az angliai Norwichben született, anyja Audrey Evelyn Pullman, apja Alfred Outram Pullman, a légierő pilótája volt. A család, apja munkája miatt sokat utazott, de az író ifjúkori éveinek nagy részét a walesi Ardudwy-ben töltötte. 1953-ban apja egy repülőgép-balesetben életét vesztette, ekkor Pullman csak hét éves volt. Pullman számára édesapja hős volt, aki hazáját védve halt meg.
1970-ben elvette Judith Spellert és 9 és 13 éves gyerekeket kezdett el tanítani, mellette pedig iskolai darabokat írt. Első gyermekeknek szóló könyvét, mely 1982-ben jelent meg Karlstein gróf címmel, iskolai darabjai ihlették. 1986-ban megjelent Rubin és füst című regénye, ezután nem sokkal pedig felhagyott a tanítással.
Az író 1988 és 1996 között idejének egy részében a Westminster College-ban tanított, közben pedig továbbra is gyermekeknek szóló történeteket írt. Az úr sötét anyagai című művét 1993-ban kezdte el írni. Az első kötet, Északi fény címmel (az Egyesült Államokban Az arany iránytű címmel) 1995-ben jelent meg.
Pullman 1996 óta teljesen az írásnak szentelte magát, de továbbra is tart beszédeket és alkalmanként a The Guardian számára is ír. 2005-ben elnyerte a gyermekeknek szóló irodalom legnagyobb díját, az éves Astrid Lindgren Emlékdíjat a Svéd Művészeti Tanácstól. Pullman erősen kötődik a hagyományos brit polgárjogokhoz és gyakran kritizálja a növekvő állami hatalmat és a kormánynak a polgárok mindennapi életébe való beleavatkozását.
Philip Pullman a Brit Humanista Társaság támogatója. Laura Miller amerikai írónő úgy jellemezte Pullmant, mint „Anglia egyik legszókimondóbb ateistáját”. 2010 szeptemberében Pullman 54 másik közéleti személyiséggel együtt (köztük Stephen Fry, Richard Dawkins, Terry Pratchett, Jonathan Miller és Ken Follett) aláírt egy, a The Guardianban megjelenő nyílt levelet, melyben tiltakoztak XVI Benedek Pápa angliai látogatása ellen.