Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




L.M. Montgomery
Lucy maud montgomery 11

1874-1942 kanadai írónő, aki leginkább az Anne Shirley-sorozatról és a Váratlan utazás című sorozatról ismert, melyekből több film, ill. filmsorozat is készült.

Lucy Maud Montgomery 1874 november 30-án, a Cliftonban, a kanadai Prince Edward szigeten látta meg a napvilágot Hugh John Montgomery és Clara Woolner Macneill gyermekeként. Amikor  Maud Montgomery 21 hónapos volt, édesanyja meghalt tüdőbajban, édesapja pedig a gyermeket anyai nagyszüleire – a cavendishi  Alexander és Lucy Woolner Macneillre bízta. Ezután édesapja Kanada nyugati részébe költözött és a saskatchewani Prince Albertben telepedett le, majd újranősült.

Egy idős házaspárral élő egyke gyermekként Montgomery nagy örömét lelte képzelőerejében, a természetben, a könyvekben és különösen az írásban. Amikor kilenc éves volt, verseket kezdett írni és naplót kezdett vezetni. Sok időt töltött Park Cornerben John nagybácsikájával, nagynénjével, Annie Campbellel (édesanyja testvérével) és családjukkal. Itt rengeteg boldog napot tölthetett el, unokatestvéreivel játszva és apai nagyapját, Donald Montgomery szenátort is gyakran meglátogatta, aki a Campbell család közelében élt.

Szerette cavendishi otthonát és Silver Busht, ahogy a Campbell család farmját nevezték Park Cornerben. Hat éves korában elkezdett járni a nagyszülei házához közel eső, egy tanteremből álló iskolába, Cavendishbe.  Elemi osztályait itt végezte el, egy év kivételével, amikor 1890 és 1891 között Prince Albertben járt iskolába, amikor apjával és annak feleségével élt.

Miközben Prince Albertben tartózkodott, egy helyi lap, a The Patriot megjelentette On Cape LeForce című versét. 1891 szeptemberében hazatért Cavendishbe, ahol már túl késő volt az iskolai tanév megkezdéséhez, így a tízedik osztályt 1892 és 1893 között járta ki. 1893-1894 között a Prince of Wales College hallgatója volt, ahol egy év alatt végzett el egy kétéves képzést és dicsérettel végzett tanárként.

Rövid tanári karrierje alatt Montgomery három iskolában is tanított. Egy évre abbahagyta a tanítást és 1895-1896 között angol irodalmat hallgatott Halifaxban a Dalhousie University-n. Ebben az időben Montgomery azon kevés nők közé tartozott, akik felsőoktatásban vettek részt. A halifaxi egyetemi éve alatt kapta meg írásáért az első honoráriumot.

1898-ban, miközben Montgomery Lower Bedeque-ben tanított, nagyapja  Macneill hirtelen meghalt, ő pedig azonnal hazatért  Cavendish-be, hogy gondját viselje nagyanyjának, akinek máskülönben el kellett volna hagynia otthonát. A következő tizenhárom évben nagyanyjával maradt egy kilenc hónapos szakaszt kivéve, amikor is 1901 és 1902 között Halifaxben a The Daily Echonál dolgozott.

Cavendishi évei alatt Montgomery tovább folytatta az írást és számos verset, történetet küldött kanadai, brit és amerikai magazinoknak. A rengeteg visszautasítás ellenére végül is sikerült megélhetésre szert tenni az írásból. 1899-ben még csak kb 96 dollárt keresett írással, de 1903-ra ez az összeg már 500 dollárra emelkedett.

1905-ben írta meg első és leghíresebb regényét Anne of Green Gables/Anne otthonra talál címen. A kéziratot számos kiadónak is elküldte, de miután mindenhol visszautasították, az írónő egy kalapdobozban eltette azt. 1907-ben újból elővette a kéziratot, újraolvasta és úgy döntött, hogy ismét tesz vele egy próbát. 1908-ban a bostoni Page Company  kiadó elfogadta a kéziratot.

A könyv azonnal hatalmas siker lett és Montgomery írói karrierje kezdetét jelentette. Miután nagyanyja 1911 márciusában meghalt, az írónő 1911 július 5-én hozzáment  Ewan Macdonald tiszteleteshez, akivel 1906 óta titokban jegyben járt. Esküvője előtt két romantikus kapcsolata volt: korábban jegyben járt harmadik unokatestvérével, Edwin Simpsonnal, s volt egy rövid, szenvedélyes kapcsolata Herman Learddel.

Az esküvő után Montgomery és Macdonald Leaskdale-be, Ontarioba költöztek, ahol Macdonald egy presbiteriánus templom pásztora lett. Három gyermekük született: Chester (1912), Hugh (halva született, 1914), és Stuart (1915). Az írónő segítette férjét a lelkipásztori munkában, vezette a háztartást és folytatta a nagysikerű regények és versek írását. Maud Montgomery Macdonald többet nem élt már a Prince Edward szigeten, csupán vakációkra látogatott oda vissza.

1926-ban a Montgomery Macdonald család Norvalba költözött, Ontarioba, ahol egészen 1935-ig laktak, míg Macdonald visszavonult lelkipásztori pozíciójából. Ezután Torontoba költöztek, hogy közel lehessenek fiaikhoz. Maud Montgomery Macdonald  1942 április 24-én Torontoban halt meg, Ewan Macdonald pedig 1943 novemberében. Az írónőt Cavendishben helyezték örök nyugalomra egy régi otthonához közeli temetőben.

 

Művei:

Anne otthonra talál (Anne of Green Gables, 1908), Anne az élet iskolájában (Anne of Avonlea, 1909), Kilmeny of the Orchard (1910), A mesélő lány (The Story Girl, 1911), Avonlea-i krónikák (Chronicles of Avonlea 1912), Az arany út (The Golden Road, 1913), Anne válaszúton (Anne of the Island, 1915), Anne férjhez megy (Anne's House of Dreams, 1917), Anne és a Szivárvány-völgy (Rainbow Valley, 1919), Avonlea-i krónikák 2. (Further Chronicles of Avonlea 1920), Anne gyermekei a háborúban '(Rilla of Ingleside, 1921), Emily – A tűzpróba és Emily – Barátságok (Emily of New Moon, 1923; az eredetileg egykötetes mű magyarul két kötetben jelent meg), Emily – Bagolykacaj és Emily – Forgószél (Emily Climbs 1925), A kék kastély(The Blue Castle 1926), Emily – Szerelmek (Emily's Quest 1927), Magic for Marigold (1929), A Tangled Web (1931), Ezüst Erdő úrnője (Pat of Silver Bush 1933), Mistress Pat (1935), Anne új vizekre evez (Anne of Windy Poplars, 1936), Jane of Lantern Hill (1937), Anne családja körében (Anne of Ingleside, 1939), The Road to Yesterday (1974), The Watchman & Other Poems (1916), Courageous Women (1934)

Forrás