Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Czeizel Endre

1935-ben született. A gimnáziumot a budapesti cisztercita és II. Rákóczi Ferenc gimnáziumban végezte el. Orvosi diplomáját a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen szerezte meg.
1959-tól az Országos Közegészségügyi Intézetben a veleszületett rendellenességek okainak kutatója. Mellékállásban 1973-ig a János Kórház szülészeti osztályának családtervezési tanácsadója. 1973-ban lett a humángenetikai és teratológiai laboratórium, majd 1984-ben osztály főorvosa és a WHO együttműködési központ igazgatója. Fő kutatási területe a veleszületett rendellenességek kutatása és megelőzése. Igazolta a magzatvédő vitamin szerepét a fejlődési rendellenességek megelőzésében. 1970-től vezetője a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartásának. 1973-ban létrehozta a Veleszületett Rendellenességek Kóroki Monitorját. 1996-98 között a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatója, innen ment nyugdíjba. Jelenleg a "Genetikai Ártalmak Társadalmi Megelőzése" Alapítvány tudományos igazgatója.
Genetikai tanácsadást 1973 óta végez. Kidolgozta a genetikai tanácsadás ún. "magyar módszerét", majd az 1980-as években az optimális családtervezési modellt, majd szolgáltatást. Számos nemzetközi társaság és a Magyar Tehetséggondozó Társaság elnöke, a WHO szakértője, több Európai Uniós tudományos kutatási téma résztvevője és vezető nemzetközi folyóirat (pl. American Journal of Medical Genetics) szerkesztőségi bizottságának tagja. Elnöke volt az International Clearinghouse for Birth Defect Monitoring Szstem-nek és az European Environment Mutagenic Society-nek, alelnöke a washingtoni Humángenetikai Világkongresszusnak.
Ismertségét itthon főként televíziós felvilágosító és ismeretterjesztő műsorának köszönheti (Ay öröklődés titkai, Születésünk titkai, Jövőnk titkai, Az élet él és élni akar, Ki viszi át a szerelmet, Szexfilm, AIDS, Génjeink titkai, stb.), melyek a hetvenes évektől kezdve nagy hatást gyakoroltak a nézőkre, különösen az ifjúságra.
Több mint 300 angol nyelvű tudományos közlemény, 28 magyar ismeretterjesztő, valamint 17 tudományos szakkönyv írója, amelyek közől 7 több nyelven jelent meg.
Az utóbbi időben a géniuszság gyökereit kutatja a kivételes talentumú muzsikusok, költők és tudósok családfa-elemzése alapján.
Az orvostudomány kandidátusa (1966), akadémiai doktor (1978), kétszeres Markusovszky-díjas, SZOT-díjas (1977), Ifjúsági-díjas (1987), Kiváló Orvos (1988), Fényes Elek Emlékérem tulajdonosa (1988). 1995-ben a Köztársasági elnök 60. születésnapján a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével tüntette ki. 2000-ben neki ítélték az USÁ-ban a Kennedy-díjat, 2002-ben megkapta az USA Fejlődési Rendellenességek Megelőzése Bizottságának díját.

Forrás