Habár ma már bárki ki tudja adni könyvét magánkiadásban, ez még nem jelenti azt, hogy az e-könyv, vagy hagyományos könyv formában megjelent írásunkat meg is fogják vásárolni. A Forbes magazin újságírója összegyűjtött öt olyan értékes tippet, amit hasznos megfogadnia bárkinek, akinek írói ambíciói vannak.
1. Ismerd meg az olvasóközönségedet!
Ha szeretnéd, hogy könyvedet megvásárolják megjelenése után, elsőként azt kell kidolgoznod, hogy kiknek fog szólni a könyved. Ki fogja megvenni? Miért fogja megvenni? Mitől lesz különleges? Miért inkább a te könyvedet vegyék meg és ne másét? Ne akarj könyvet írni mindenkinek! Ismerd meg a könyvedet/termékedet és az olvasódat/vásárlódat! Tudnod kell, hogy könyved kinek szól és azt is pontosan tudnod kell, hogy miért akarják majd megvenni.
A legsikeresebb írók történetesen egy olyan közösségnek írnak, melynek ők maguk is tagjai. Ilyen lehet egy Harley-Davidson motorbicikliket gűjtőj író, aki más gyűjtőknek ír könyvet.
2. Gyakorold az írást!
Indulnál úgy futóversenyen, hogy előtte nem készültél fel rá és csak aznap reggel döntötted el, hogy megpróbálod? Természetesen nem. Az írás leginkább egy maratonfutáshoz hasonlít, mégis sokán felkészülés nélkül próbálják meg, aztán pedig csodálkoznak, hogy nem értek el sikereket. Iratkozz be kreatív írói tanfolyamra, írj különféle történeteket, különböző szemszögekből és oszd meg azokat másokkal is! Hallgass meg minden visszajelzést és értkékelést és tanuld meg ezeket építő kritikaként értékelni! Ne sértődj meg, ha valakinek nem tetszik minden az írásodban, inkább tanulj a hibáidból!
3. Talád meg a helyet, ahol alkothatsz!
Mikor akarsz majd írni? Hol tervezed az írást? És hogyan?
Akárki, aki könyvet akar írni és nem tervezi el jóelőre, hogy hol és mikor fog tudni alkotni, frusztrációra van ítélve és saját esélyeit rongálja. Habár ezt a nem író emberek nem látják, az írás kemény munka. Sokan gondolják, hogy az írás csak egy hobbi, olyan mint például egy számítógépes játék. Éppen ezért nem is gondolják, hogy ha írás közben folyton besétálgatnak hozzád a szobádba, vagy beszélnek hozzád, megkérnek, hogy csináld meg ezt, vagy azt, az nem jelenthet túl nagy gondot.
Hacsak nem jelölsz ki egy helyet és időpontot, amikor és ahol rendszeresen írni fogsz, hasonló nehézségekkel kell majd szembesülnöd. Vannak, akik akkor kezdenek írni, amikor este lefektették a gyerekeket és vannak, akik hajnalban írnak, mielőtt a család többi tagja felébred és megteleik zajjal a ház.
Ha a helyet és időpontot megtaláltad, fontos megtalálnod az írás mikéntjét is. Írhatsz számítógépen, írógépen, vagy kézzel is, bár ezesetben később kell majd begépelned az elkészült oldalakat és gondot okozhat a kusza sorok kibogozása. Ha viszont a számítógépet választod, tudd, hogy sok író szándékosan szakítja meg az internetkapcsolatot, vagy megy olyan helyre, ahol nincs WIFI, hogy az interneten való böngészés ne jelentsen kísértést!
4. Tervezd meg a könyved!
Sokan kezdik az írást újságírással, vagy blogírással, a cikkek, blogbejegyzések azonban jóval rövidebb, párszáz, maximum párezer szót tartalmazó írások. Ha akár az évekig tartó cikkírás után valaki könyvírásra adja a fejét, sok mindent kell máshogy csinálnia.
A könyvet még az írás megkezdése előtt érdemes megtervezni! Ehhez használhatsz jegyzetfüzetet, kartontáblát, vagy papírcetliket is! Képzeld el a cselekményt vizuálisan is és készíts feljegyzéseket a szereplőkről, eseményekről, rajzolj idővonalat, hogy később, írás közben nehogy belezavarodj a részletekbe és könyved ne váljon követhetetlenné!
5. Találj egy jó szerkesztőt!
Bár te írtad a könyved és nálad senki sem ismeri azt jobban, mégis nagyon fontos, hogy egy külső szemlélő, teljesen objektívan figyelje meg a könyvedet és javítsa a hibákat, tegye még élvezetesebbé az olvasást az olvasók számára! Ahogyan “Senki sem próféta a saját hazájában”, úgy senki sem tudja 100%-osan átnézni, gondozni, javítani a saját maga által írt kéziratot. Ha egy kiadó adja ki a könyvedet, a szerkesztő, korrektor megtalálása az ő feladatuk. Ha azonban saját magad szeretnéd kiadni írásodat, ez a feladat rád hárul. Semmiképp se elégedj meg rokonok, barátok tanácsaival, hiszen egyrészről nekik nem ez a szakmájuk, másrészről pedig nem akarnak majd megbántani és így akaratlanul is kevésbé kritikusok munkáddal szemben.
A szerkesztés és korrektúrázás profi munkát igényel, ne bízd ismerősökre!
Forrás: Forbes.com