Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Ebbok vs. könyv - 5 érv a hagyományos olvasás mellett
Ebook

Hiába a borús jóslatok arról, hogy a digitális világban egyre kevesebbet fogunk olvasni, és el fognak tűnni a papír alapú künyvek! Még mindig szeretünk könyvet venni a kezünkbe - elég csak körbenézni reggel a zsúfolt buszon; és nincs ez másként a felnövekvő generációnál sem. Vajon miért vesszük meg mégis a könyveket, mikor azok általában jóval olcsóbban, ebook fomájában is elérhetőek? Egy kutatási összefoglaló erre is választ ad nekünk.

1. Nagyobb betűket lassaban olvasunk.

Agyunk nyelvtől, olvasási módszertől, kulturális háttértől függetlenül ugyanúgy ismeri fel és ad értelmet a betűknek. Egy "E" betű például mindig "E" betű marad. A szemünk felépítéséből adódik azonban, hogy a nagyobb betűket egy bizonyos határon túl hosszabb ideig tart feldolgozni, mivel a szemnek ehhez többet kell mozognia. A könyvekben a betűk általában kisebbek és jobban rendezettek, mint a tableteken, ebook olvasókon, ezért azokat gyorsabban is olvassuk el.

 

2. Képernyőről olvasni olyan, mint ha be lenne kötve a szemünk.

A szem a szövegek esetén is hasonló "letapogató" mozgást végez, mint a betűk esetén. Egy szöveg olyan, mint egy tájkép - ezért emlékszünk például arra, hogy amit olvastunk az az oldalon hol, milyen környezetben helyezkedett el. A könyveket fizikailag is érzékeljük, és például a kinyitott könyv bal és jobb oldali súlyából következtetünk arra, hogy éppen hol tartunk az olvasásban. Ezek a támpontok egy elektronikus eszköz esetén mind hiányoznak.

 

3. A háttérfény fárasztja a szemet.

Talán a legklasszikusabb érv a fényerő szemet megterhelő hatása. Ez ellen már e-ink olvasókkal, letölthető fényszűrő alkalmazásokkal igyekeznek a fejlesztők védekezni.

 

4. A figyelem könnyebben terelődik el egy elektronikus eszközön.

Mivel a legtöbb olvasásra is alkalmas eszközön internet is van, vagy más alkalmazások is működnek, sokkal könnyeben megszakad az olvasás nyugalma, így nehezebb is elmélyülnünk abban. De az egyszerű ebook olvasókon is a menű használata, mely kevésbé átlátható, mint például egy egyszerű tartalomjegyzék egy könyvben, zavaró lehet.

 

5. A digitális szövegnek nincs tekintélye.

Pszichológiai ok, hogy nem bízunk az interneten, képernyőn olvasott szövegekben. Ilyenkor elmerül bennünk, hogy egy regényből esetleg hiányzik egy részlet, vagy nem tartjuk elég alalposnak egy cikk szerzőjét. A könyv, mely hoszabb folyamaton keresztül, drágábban, több ember munkája által jelenik meg, ellenőrzött, minőségi tartalomnak számít. Könnyen lehet azonban, hogy ez a fiatalabbak körében néhány év múlva már egészen másként lesz.

Forrás

A kép forrása