Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




10 ok, hogy a könyv miért jobb mindig, mint a filmverzió
Fightclub

Ha elolvastunk egy jó könyvet, melyre Hollywood már rátette karmait, a legtöbb könyvmániást csalódásként érheti majd a hatalmas sikernek beharangozott film, s ha igazán fanatikus rajongói vagyunk a könyvnek, a moziból kijövet még az is előfordulhat velünk, hogy bosszankodásunkban fejünkben a falba verjük...:) Mi, akik legtöbbször jobban kedveljük a könyvet a filmnél, legalább tíz okot fel tudunk sorolni, hogy miért van ez így.

1. Ha a könyvben nem volt szerelmes szál, vagy éppen nem volt elég hangsúlyos hollywoodi szemmel, akkor a filmben biztosan kapunk egyet, ami csak úgy csöpög majd az érzelmektől.
 
2. A forgatókönyvírók és rendezők valamilyen számunkra titokzatos és érthetetlen okból kifolyólag úgy érzik, hogy miután megszerezték egy amúgy is elég izgalmas és varázslatos könyv filmes jogait, nekik a másfél-két órás filmbe valamilyen úton-módon még több izgalmat, adrelalinsokkot és látványosságot kell préselniük....
 
 
 
3. Szereplők, akik a könyvben fontosak voltak, mert volt valamilyen szerepük  a történet alakulásában, vagy mi egyszerűen megkedveltük őket, kimaradnak a hollywoodi kasszasikerből.
 
4. Olyan szereplők bukkannak fel a filmben, akik a könyvben nem is léteztek, vagy ha egy kicsit konzervatívabb forgatókönyvíróról van szó, akkor gyakorta megesik, hogy egy a könyvben amúgy nem túl fontos karakterből szinte központi figurát faragnak.
 
5. Az egyik legrosszabb, ami történhet, hogy Hollywoodban átírják a történet végét...de az Isten szerelmére, miért gondolják, hogy ők jobban tudják, mint az író?
 
6. Az egész könyvből, ami egy kedves, ám tanító jellegű, nagyapánk által hintaszékből elmesélt történethez hasonlít, egy többszáz millió dollár költségvetésű 3D-s akciófilmet, vagy inkább számítógépes gyilkolójátékot készítenek.
 
7. A szereplők karakterkidolgozása megváltozik, sajnos inkább sekélyesebb személyiségeket látunk viszont a filmvásznon....na jó, talán ez az egyetlen dolog, amit még valahogy ki is lehet magyarázni, ha nagyon akarjuk. Valószínűleg nehezebb a szereplők igazi személyiségrajzát átvinni egy jó vaskos könyvből egy maximum 2-3 órás mozifilmbe, de azért ez sem magyarázat mindenre...
 
8. Ha például trilógiáról van szó, kivágnak olyan kulcsfontosságú jeleneteket, kapcsolatokat, beszélgetéseket, melyek különösen nagy fontossággal bírnak nem csak az olvasó számára, de maga a történet folytatása szempontjából is.
 
 
 
9. A könyvben minden szereplőt úgy képzelsz el, ahogy te szeretnél, de közben természetesen fejben tartva az író szereplőről készített jellemzéseit. Egy hollywoodi filmben túlságosan is nagy szerepe van a külcsínnek, a szereplők külsejének, a tökéletesnél tökéletesebb külsejű színészek pedig elvonhatják figyelmünket a történet lényegéről.
 
10. S utoljára, de nem legutolsó sorban, az olvasó fantáziája, mivel határtalan, semmi nem szab neki gátat és olyan magasra szárnyal, amilyen magasra csak akar, mindig a legjobb színeket és látványvilágot rajzolja meg....nincs az a hollywoodi kasszasiker, ami felülmúlhatná végtelen képzeletünket egy remek könyv olvasása közben....Többek között ezért is gondoljuk, hogy a legtöbb film csupán fantáziánk silány mása...
 
+1 ....egy filmet sokszor elronthat egy-egy színész pocsék, vagy hiteltelen alakítása....na, ilyesmi egy könyv olvasása során sosem fordulhat elő!
 

Ti mit gondoltok erről? Egyetértetek azzal, hogy a könyv mindig jobb, mint a film? Ti is sokszor távoztok csalódottan a moziból, ha elkészült egy jó könyv filmváltozata?

 

Kép forrás: nytimes.com