Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Legyen varázslós és fantasztikus – a mai tinédzserek olvasási szokásai
Var%c3%a1zsl%c3%b3s

A 14-18 év közötti korosztály tagjainak többsége gyakran olvas, az irodalomtól szórakozást és kikapcsolódást vár, tanulni viszont nem szeret róla – derül ki az Új Pedagógiai Szemlében közölt tanulmányból. A tanulmányt Gombos Péter, Hevérné Kanyó Andrea és Kiss Gábor készítette.

 

A netgenerációként vagy digitális bennszülöttként is emlegetett korosztályt az 1995 után született fiatalok jelentik, akik gondolkodásukban, kulturális viselkedésükben merőben eltérnek a korábbi nemzedékektől, és talán a legtisztábban képeződnek le bennük korunk gazdasági, pszichológiai, társadalmi folyamatai. Mára az olvasás, mint cselekvés is megváltozott: ebben is gyorsaságra törekszünk, könnyen fogyasztható információkra vágyunk.

 

 

A 2012 és 2013 között végzett nem reprezentatív kutatásban 14-18 évesek vettek részt. A vizsgálat szerint a mai tizenévesek átlagosan napi 1-2 órát töltenek a számítógép előtt, és kedvenc időtöltéseik között az olvasás a sor végén kullog, míg a barátokkal való együttlét vezet. A válaszolók 86%-a évente legalább egy könyvet elolvas, és egyharmaduk havi rendszerességgel vesz könyvet a kezébe.

A legkedveltebb műfajok a fantasztikus regények, mese-és romantikus regények, viszont a vámpíros történetek már veszítenek népszerűségükből. A legtöbbet olvasott könyvek a Harry Potter-sorozat és az Alkonyat lettek, melyek a szerzők szerint már generációs könyv-idolnak számítanak.

A kutatás egy nagyon jelentőségteljes megállapítása, hogy a kisgyermekkori gyakori mesehallgatás pozitív kapcsolatban áll a későbbi olvasási kedvvel. Érdekes eredmény az is, hogy a fiatalok kevéssé érthetőnek és unalmasnak találják a szépirodalmi szövegeket, ugyanakkor úgy gondolják, hogy fontos témákról szólnak és tanító célzatúak.

A szerzők a tanulmány végén aggasztó képet festenek a népszerűségéből egyre inkább veszítő irodalom tantárgyról, mely még nem tudott alkalmazkodni az új kihívásokhoz, igényekhez, és nem tud az olvasni amúgy szerető diákok számára motiváló, esztétikai töltetű élményeket nyújtani.

 

Forrás: Gombos P., Hevérné Kanyó A., Kiss G.: A netgeneráció olvasási attitűdje – 14–18 évesek véleménye könyvekről, olvasásról, irodalomról – egy felmérés tanulságai. In: Új Pedagógiai Szemle ISSN 1788-2400. 65. évf. 1.-2. sz. (2015) URL: