Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Könyvtármustra: Az admonti bencés apátság könyvtára
Admont konyvtar

Sorozatunk következő részében egy különeges könyvtárat szeretnénk bemutatni nektek, mely egy olyan környezetben helyezkedik el, ahol már az építése idején is a régi és új értékek összeegyeztetésére törekedtek, így alkotva valami egészen egyedit és nagyszerűt. Az admonti bencés rendi apátság könyvtárának megtekintése mindenképpen felkerül a bakancslistánkra, és mivel a közvetlen szomszédságunkban található, így akár kitűnő nyári úti cél is lehet.

 

Az apátság kifejezetten modern és felkészült honlapján egyenesen a világ nyolcadik csodájának nevezett könyvtárról megtudhatjuk, hogy 7 méter hosszú, 14 méter széles, és átlagosan 11 méter magas, a középső kupolánál elérve 12,7 méteres maximális magasságát, ezzel elnyerve a világ legnagyobb szerzetesi könyvtárának képzeletbeli címét.

A könyvtár építését Josef Hueber, bécsi építész tervezte meg, és felügyelte, a bécsi Nemzeti Könyvtár szerkezetét véve alapul. Feltehetően 1773-ban készült el. A tér három részre oszlik, egy központi kupolával, és két oldalsó szárnnyal, melyekben további három-három kupola nyűgözi le a látogatókat. A fény 48 ablakon keresztül áramlik be, így sokkal világosabb, és már építése idejében is modernebb hatást keltett, mint akkoriban épült társai. A fehér szín is a felvilágosodás jegyében uralja a teret. A középső kupolát 12 vörös márványoszlop „tartja”, felfelé irányítva tekintetünket a falat borító gyönyörű freskóra, melyet az akkor 80 éves Bartolomeo Altomonte készített. A képeken az emberi megértés fázisai elevenednek meg a beszédtől és gondolatoktól kezdve, a tudományokon és művészeteken át, egészen a végső megértésig, az isteni kinyilatkoztatásig. Az oldalsó szárnyakban csigalépcsőkön keresztül elérhető keskeny galéria fut végig az időtálló gondossággal megmunkált, a sarkokban ívesre faragott könyvespolcok felett.

De hogy az adatokon való álmélkodáson túl úgy érezzük, egy kosztümös kémtörténetbe is csöppentünk, az idegenvezetés során hallhatunk az admonti könyvtár „titkos ajtóiról” is. Ezek könyvszekrénynek álcázott ajtókat jelentenek, melyekre valódinak tűnő könyvgerinceket szerkesztettek az illúzió megőrzése érdekében.

Az apátság közel 200 ezer kötetéből 70 ezret őriznek a könyvtárban, köztük 1400 felbecsülhetetlen értékű kéziratot, melyek közül a legrégebbi az i.sz. 8. századból való, és 530 ősnyomtatványt, azaz 1500 előtt nyomtatott könyvet.

Az apátság közönség előtt is nyitott részei, melyhez a látogatható könyvtáron túl múzeumok, kortárs művészeti kiállítások is tartoznak, márciustól novemberig minden nap megtekinthetőek. Ha arra jártok, feltétlenül írjátok meg nekünk élményeiteket!

Forrás: http://www.stiftadmont.at/en/library/architecture/