14 tipp, hogy hogyan szokj rá egy életre az olvasásra
Ha az olvasás olyan szokás, melyre rá szeretnél kattanni, akkor először is rá kell ébredned, hogy amennyiben jó könyv van a kezedben, az olvasás nagyon is élvezetes. Ha a könyv, amit olvasol nem éppen izgalmas, vagy kifejezetten nehéz olvasmány számodra, szinte kényszeríted magad, hogy átvergődj rajta és ez így megy napokig, akkor jobb, ha leteszed olvasmányodat és olyat keresel, melyet igazán meg tudsz kedvelni.
1. Határozz meg időpontokat az olvasásra!
Minden egyes nap határozz meg olyan időpontokat, amikor 5-10 percig olvasol valamit. Ilyen lehet például lefekvés előtt, vagy akár reggeli közben. Ilyenkor nem számít mit olvasol, csak olvass valamit, hogy elkezdd rögzíteni a szokást.
2. Mindig hordj magadnál egy könyvet!
Bárhová is mész, mindig vigyél magaddal egy könyvet. Ha elindulsz otthonról, ahogy ellenőrizni szoktad, hogy nálad van-e a telefonod, vagy kulcsod, bizonyosodj meg arról is, hogy nálad van egy könyv. Ha autóval közlekedsz, a könyvet hagyhatod az autódban is. Bármikor, amikor a nap folyamán várnod kell valahol, előkaphatod a könyved és olvashatod.
3. Keress fel antikváriumokat!
Ha nem ragaszkodsz az elolvasott könyveidhez, túladhatsz rajtuk és az értük kapott pénzen máris újabb olvasmányokkal megrakva térhetsz haza. (Ha kedved van, a Könyvmegállóra regisztrálva egyszerűen és gyorsan meg is hirdetheted könyveidet, vagy szemezgethetsz a majdnem 25 ezer eladó kötet közül!)
4. Találj magadnak egy csöndes helyet!
Nézz szét otthon és találd meg azt a kényelmes és csöndes zugot, ahol csak a könyvedre koncentrálhatsz!
5. Csökkentsd a Tv-zésre, internetezésre szánt időt!
Ha többet szeretnél olvasni, tudatosan figyelj oda arra, hogy kevesebbet nézz tv-t, vagy szörfözz az interneten.
6. Olvass a gyermekednek!
Ha vannak gyermekeid, mindenképp olvass fel nekik! Keress egy számodra is kedves mesekönyvet és minden nap olvass fel nekik belőle. Ezáltal nemcsak bennük, de saját magadban is erősíted az olvasás szokását.
7. Vezess naplót!
Ez a napló olyasmi legyen, mint a könyvlistád, de ne csak szerzők és címek legyenek benne, hanem tartalmazza a dátumokat is, amikor elkezdtél egy könyvet és amikor befejezted. Ha van kedved, pár gondolatot, megjegyzést is írhatsz a könyvek mellé.
8. Készíts listát!
Készítsd el saját listádat azokról a könyvekről, amiket mindenképpen el szeretnél egyszer olvasni! Ez a lista mindig legyen nálad és azonnal egészítsd ki, ha hallasz egy jó könyvről!
9. Tarts könyvtár-napot!
Jelölj ki egy napot a héten, amikor elmész a közeletekben lévő könyvtárba és ott válogass a könyvek között!
10. Olvass szórakoztató és letehetetlen könyveket!
Találj olyan könyveket, melyek igazán megragadnak és inspirálnak téged! Nem baj, ha nem irodalmi gyöngyszemekkel kezded, ha már az olvasás szokássá vált nálad, ráérsz akkor elővenni a nehezebb olvasmányokat!
11. Tedd az olvasást élvezetessé!
Tedd olvasási idődet napod fénypontjává! Készíts magadnak egy csésze kávét, vagy teát, ülj egy kényelmes fotelbe és olvass napfelkeltekor, vagy naplementekor, egy parkban, vagy egy folyó partján!
12. Indíts könyves blogot!
Ha befejeztél egy könyvet, írd meg gondolataidat és élményeidet a könyvvel kapcsolatban és oszd meg azokat másokkal is!
13. Tűzz ki egy nagy célt!
Tűzd ki, hogy ebben az évben elolvasol mondjuk 30 könyvet! Nem baj ha nem sikerül, nem kell, hogy tehernek érezd. Fő, hogy élvezd az olvasást, de ezzel továbbra is motiválod önmagad.
14. Nevezz ki egy olvasó-órát, vagy olvasó-napot!
Jelölj ki egy órát, vagy akár egy napot, amikor kikapcsolod a tv-t, lecsukod a laptopod és olvasol. Még ennél is jobb, ha erre a családod többi tagját is rá tudod venni és mindenki elvonul egy kis 'zugba', hogy elmélyedhessen könyvében.