Először történt velem olyan, hogy a könyvbemutató nyerjen meg arról, hogy elolvassak egy könyvet. Általában akkor megyek az ilyen típusú előadásra, ha érdekel a téma, valamilyen módon kötődöm az íróhoz vagy a kötethez. Én a kiadó irányába mutatott szimpátiából jelentem meg Tari Annamária és Horváth Gergely Rád találni című könyvének bemutatóján a Púder Bábszínház és Galériában.
Legutóbb Orbán János Dénes Alkalmi mesék idegbeteg fölnőtteknek című kötetének színvonalas ismertetőjén voltam szem és fültanúja annak, hogy az Athenaeum Kiadó bizony odateszi magát, ha ilyen alkalmakról van szó. Ezúttal az említett szerzők és a kiadó főszerkesztője, Szabó Tibor Benjámin "léptek színpadra", s a maguk egyszerűségével, végtelen őszinteségével győztek meg bennünket, érdeklődő olvasókat arról, hogy a Rád találni egy igazán ígéretes kötet, érdemes tehát kézbe venni.
A bemutatónak otthont adó galériaterem csordultig telt, mire a művészek helyet foglaltak az ásványvizes poharak mögött, ki-ki a maga itókáját szorongatva, ölében félmosollyal pásztázta a terepet. Érezhető volt, hogy jó lesz ez. Horváth Gergely rögtön egy fotós összevigyorgásra kérte fel az érdeklődőket. Nyilván senki nem tíltakozott, s ezzel a lendülettel a beszélgetés el is kezdődött. Megismertük néhány mondatból a szerzőket, mélyen bólogatva nyugtáztuk, hogy immár 6 éve dolgoznak együtt hasonló párhuzamos véleményközléssel, hol szóban, hol pedig írásban. Tari Annamária pszichológus szavai a mai társadalmi problémákról igazi hitelességet kölcsönöztek az estének, mindezt gyakran a rádiós műsorvezető, Horváth Gergely is csak az “egyet értek Annamáriával” hozzáfűzéssel nyugtázta. A szerzőpáros azzal a hétköznapi lazasággal és egészséges, de kritikus humorral adta elő a Rád találni című kötet megszületésének pillanatait, amellyel egyébként mindig is dolgoznak. Néhány címszót, mely a kötetben szerepel, a bemutatón meg is magyaráztak, csak hogy ízelítőt kaphasson a magamfajta érdeklődő, aki nagyon keveset tud a kezében tartott könyvről.
Miről is szól az Athenaeum Kiadó 2015-ös kiadványa? Kétszer 33 gondolatot tartalmaz a párkapcsolatról és a romantikaképünkről. Egy csipetnyi ízelítőt kaphatunk a társas létezés lélektanából és annak hétköznapi gyakorlatából. Különleges párkapcsolati szótárként emlegetik a kötetet, amely nem feltétlen jó meghatározása a benne rejlő tartalomnak. Kedvemre való, hogy mellőzi mindkét szerző a pátoszos vagy elcsépelt meghatározásokat, nem olvashatunk lerágott csont kaliberű gondolatokat. Utóbbiról Tari Annamária is szót ejtett a bemutatón, a pszichiáternő mosolyogva közölte, hogy “hallom ám, amit mondok, csak úgy érzem, nem beszélünk ezekről a dolgokról eleget”. Hogy miről? A szorongásról, a félelemről, azonosságról és álmokról, stb., egy férfi és egy nő nézőpontjából. Ezekkel a gondolatokkal barátkoztam mohón, kezemben a recenziós példányommal hazafelé tartva a metrón, hiszen az elhangzottak hatása alatt még inkább értelmet nyert e könyv birtoklása. Ezért tanácsolom azt minden kedves könyvszerető kollégámnak, járjatok könyvbemutatókra, sokkal közelebb kerül hozzátok egy-egy kötet az előadás élményeivel a tarsolyotokban! Így lett számomra a Rád találni egy remek bemutatóval egybekötött könyvélmény.
Hompoth Erika
A képeket Vörös Dávid, a Púder fotósa készítette