A Booker-díjat a francia Goncourt-díj mintájára alapította a Booker élelmiszer-ipari vállalat 1968-ban. Az 50 000 ezer angol fontos díjjal az év legjobb olyan angol nyelvű regényét jutalmazzák, amelynek írója Nagy-Britannia, Írország vagy a Nemzetközösség állampolgára.
Az idei évben, az első olyan Man Booker-díjat, melyen lehetővé tették amerikai írók nevezését is, az ausztrál Richard Flanagan nyerte „háborúról és szerelemről szóló nagyszerű regényéért”, mely a burmai vasútépítés fogvatartottjainak és fogva tartóinak szívszaggató történeteit meséli el – olvasható a The Guardian oldalán.
Flanagan a The Narrow Road to the Deep North című regényével nyert és ezzel ő lett a harmadik ausztrál származású író, aki elnyerte a Man Booker-díjat, Thomas Keneally és Peter Carey után.
A regény hihetetlenül személyes Flanagan számára, akinek édesapja a japán vasútépítési terv túlélője volt. Apja 98 évesen, azon a napon halt meg, amikor Flanagan könyve végleges változatát elküldte kiadójának.
„Öt testvéremmel együtt a Halál Vasút gyermekeként nőttem fel” – mondta Flanagan. „Sok kimondhatatlan dolgot hordoztunk és egy bizonyos ponton ráébredtem, hogy meg kell írnom ezt a könyvet.”
A következő 12 évben Flanagan öt változatot írt, melyeket aztán elégetett, de a könyvet mindenképpen be akarta fejezni apja halála előtt.
Az író hangsúlyozta, hogy a regény nem édesapjának története, habár sok sokat kérdezett tőle például „a sár természetéről, a rothadó sípcsont szagáról, vagy a savanyú rizs ízéről.”
Flanagan azt is elmondta, hogy édesapja sohasem kérdezte meg, hogy miről szólt a történet, de megbízott benne, hogy olyan könyvet ír, mely igaz.
Az ausztrál író a díj elnyerésével 50 ezer fontot kapott, melyet elmondása szerint „az életre” fog költeni, hiszen olyannyira nem gazdag, hogy 18 hónappal ezelőtt azon gondolkodott, hogy munkát vállal Észak-Ausztrália bányáiban