Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Könyvajánló: Nick Hornby: Egy fiúról
Egyfi%c3%bar%c3%b3l

Nemrég olvastam ki ezt a könyvet angol nyelven, hiszen egy nagyon kedves barátom „megdobott vele”… és betalált. ’About a boy’ az angol címe. Nick Hornby írta, aki híres a „Pop, csajok, satöbbi” című film miatt, hiszen ő írta a könyvváltozatot. Annak, aki esetleg nem látta, érdemes megnézni, John Cusack jót alakít benne, és higgyék el, Kedves Olvasók: egyáltalán nem olyan gejl, és gusztustalan a film, mint ahogy azt a magyar cím sugallja. (Az elhibázott magyar filmcímeknek egy külön rovatot kéne szánni. „Kelekótya karácsony, avagy a bazi nagy angol banzáj”, és hasonlók… igen, ezt most találtam ki, szerintem is tehetségem van hozzá!)

Hogy visszatérjek a tárgyhoz, az Egy fiúról-t azoknak ajánlom, akik szeretik a lelki fejlődéses könyveket, elvétve angol humorral, és éles megfigyelésekkel. Az „éles megfigyelés”-t ironikus módon a könyv borítójáról néztem le, de igazuk van.

 

Azoknak is ajánlom, akiknek valami nem állt össze gyermekkoruk idején. Nem feltétlenül kell itt a legborzasztóbb gyermekkorra gondolni, inkább arra, hogy valami máshogy történt, mint ahogy elméletben kellett volna. Ezt gyermekként az ember nem tudja megfogalmazni, nem tudatosul benne, mi a rossz, csak azt érzi, belül, valahol a gyomrában, vagy a torkában, hogy valami nincs rendben. Sokszor azt érzi ilyenkor a gyermek, hogy vele van a baj, és nem árt, ha valakitől aztán megtudja, hogy ez koránt sincs így. Hornby remekül eltalálja a fiú szemszögét.

 

Ha írnom kéne egy szót, összefoglalandó, hogy miről szól ez a könyv, talán azt írnám: „kapcsolódás”, hiszen olyan emberek „kapcsolódnak össze” a történet során, akikben látszólag nincs semmi közös. Például a fiú, Marcus, aki néha észrevétlenül dúdolgat, más zenét hallgat, mint a kortársai, és nem sokat tud a társadalmi szabályokról, valamint Will, a harmincas éveiben járó arrogáns, önmagával törődő, másokkal szemben érdektelen, divatra, trendekre, és vonzó hölgyek véleményére sokat adó férfi. Én, mint másfajta, más korú, különböző emberekkel barátkozó egyén, emiatt kifejezetten örömömet leltem az olvasásban: tetszett, hogy valaki bemutatja, milyen szép jelenség kapcsokat találni köztünk és mások között.

 

Engem személy szerint több sora a könyvnek megindított, illetve rádöbbentem egy-két dologra magammal kapcsolatban - valami összeállt. Emiatt ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, és alig várom, hogy lássam a filmváltozatot, Hugh Granttel (őt annyira nem várom), és Badly drawn boy, azaz Damon Gough zenéjével. Ha már itt ajánlgatok, a Badly drawn boy-tól a Shining-ot érdemes elfogyasztani, és a Once around the block-ot, klippel együtt, mert aranyos. Mint ahogy ez a könyv is!

 

 

Szeverényi Orsolya

 

A kép forrása