Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Idén ősszel is vár a Kutatók Éjszakája
Kutat%c3%b3k%c3%a9jszak

Szeptember 25-én, pénteken rendezik meg immár 10. alkalommal a nagysikerű Kutatók Éjszakáját, melyen kicsiket és nagyokat egyaránt várnak számos tudományterület érdekességeivel, köztük irodalmi porgramokkal is.

A rendezvénysorozat nem titkolt célja, hogy szórakoztatóan közelítsen a sokszor távolinak, száraznak gondolt tudományok felé, és kedvet csináljon minden korosztálynak az ezekkel való foglalkozáshoz. Az időpont kiválasztása, az este is különleges, hiszen egy-egy könyvtár, egyetem, tudományos központ akkor fogadja a látogatókat, amikor rendesen már zárva szokott lenni – ezzel is fokozva az izgalmakat.

Ha valakiben felmerülne a kérdés, hogy hogyan kerülnek ide a könyvek, nagyon egyszerű a válasz: az irodalom nem csak az olvasásról szól, hanem ez a könyvek, az írott ismeretek tudománya is, mely foglalkozik például egy-egy szerző hatásával, a nemzetek vagy a világ irodalmának alakulásával, de az irodalomtudomány feladata a források kutatása, szövegek eredetiségének megállapítása is.

A Kutatók Éjszakáján több helyszín is kínál olyan progarmot, mely az irodalmi kutatások kevésbé ismert, ám annál lenyűgözőbb területeibe enged bepillantást interaktív formában.

Az ELTE Bölcsészettudományi Karán például 16. századi latin és magyar kéziratokat és nyomtatványokat olvashatunk a Lendült Kutatócsoport irányításával. A Károli Gáspár Református Egyetemen több más program mellett elményedhetünk J. R. R. Tolkien nyelveinek elemzésében. Sétát tehetünk az Országgyűlési Könyvtárban, az Országos Széchenyi Könyvtárban pedig írásos dokumentumok segítségével bogozhatjuk ki egy gyilkosság összegabalyodott szálait. Esztergomban a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vár minket Sherlock Holmes figurájának irodalmi elemzésével, Győrben peidg a Széchenyi István Egyetem az Egyetemi Könyvtár interaktív tárlatvezetésével. Kecskeméten a Piarista Iskolában titkosírást tanulhatunk, Sopronban a Nyugat-magyarországi Egyetem Központi Könyvtárában pedig akár saját könyvet vagy könyvjelzőt is készíthetünk. De ellátogathatunk Budapest Főváros Levéltárába is, ahol a papír szerelmesei nézhetik meg, mivel folgalkozik egy levéltáros munkája során, hogyan restaurálják a könyveket, és még az ott őrzött legrégebbi dokumentumokra is vethetünk egy pillantást.

Érdemes a rendezvény alább megjelölt honlapját böngésznünk, hiszen ott minden információt megtalálunk, és regisztrálhatunk a létszámkorlátos programokra is. A rendezvény teljes egészében ingyenes.

 

A Kutatók Éjszakája honlapja