Kezdőlap | Ajánlók | Kívánságkosár | Eladóink | Kereső | Könyvrendelés
Facebook Twitter Pinterest




Könyvtármustra: a Prágai Nemzeti Könyvtár
Clementinum library

Bár Csehországban már évek óta meg vannak a tervei egy új, modern nemzeti könyvtárnak, az még nem készült el, ezért a címet még a korábbi barokk stílusú könyvtár őrzi, mely a prágai Klementinum épületegyüttesben található. Ezt mutatjuk most be nektek.

A Klementinum története a 11. században kezdődött egy Szent Kelemen pápának ajánlott kápolnával, innen is ered a későbbi elnevezés, mely ma már egy komplex épületrendszert foglal magába. A középkorban domonkos kolostor létesült itt, mely jezsuita kollégiummá, később egyetemmé alakult. A Klementinum az évek során a tudomány és a kultúra szellemi központjává vált, és bővült, növekedett többek között II. József uralkodó és Mária Terézia kezei alatt. Ma ezen a több hektárnyi területen található a Nemzeti Könyvtár, és izgalmas turistalátványosságnak számít az asztronómiai torony is.

 

A 20 000 könyvet és iratot őrző terem 1722-ben nyitott meg, és 1782 óta otthona a könyvtárnak, melynek részét képezik a cseh irodalom ritkaságai, Mozarthoz és Comeniushoz köthető dokumentumok és más egyedi kéziratok. A terem freskóit Jan Hiebl készítette, melyek a nevelés allegorikus ábrázolásai kiegészülve jezsuita szentek és az egyetem kiemelkedő támogatóinak portréival. A könyvtár közepén földrajzi és csillagászati földgömbök, csillagászati órák egyedülálló gyűjteménye tekinthető meg.

 

Klementinum

 

A Kelemtinumban fél óránként indítanak vezetett sétákat, és egész évben változatos kiállítási programokat kínálnak. A túrák részeként a csodálatosan díszített Vyšehrad Kódex, egy latin nyelvű koronázási énekeskönyv hasonmása is látható. De akinek ez nem lenne elég, a honlap tanúsága szerint egy romantikus estére kibérelheti a könyvtárat vagy a tornyot, ahol bort és frissítőket szolgálnak fel a privát látogatás alkalmával, valamint fényképész által megörökített különleges eljegyzésre is lehetőség nyílik. Mindezt 7000 cseh koronáért, azaz nagyjából 90 000 forintért.

 

A kép forrása